2/50 (2022)

Mariusz Chrostowski - The Potential of Religious Education in Preventing Suicide among Children and Adolescents in Poland: Theoretical Analysis and Implications for Pre-suicidal Prevention

The second leading cause of death in Poland is suicide committed by young people aged 7 to 18 years. It appears that not enough is being done in the Polish Catholic community to protect the young generation from self-destructive behaviour. The preventive powers of Christianity and Religious Education in this area remain largely unutilised. This article not only highlights the primary causes and various aspects of suicide among children and youth in Poland, but it also signals (on the level of theoretical considerations) the ‘pro-life potential’ that lies in Religious Education. The implications related to the teaching of religion are presented as a starting point for the systemic and planned religious-pedagogical and pastoral activities for suicide prevention, as well as mental and spiritual support of students at risk of suicide.

Potencjał edukacji religijnej w zapobieganiu samobójstwom wśród dzieci i młodzieży w Polsce: analiza teoretyczna i implikacje dla prewencji presuicydalnej

Samobójstwa popełniane w Polsce przez młodych ludzi w wieku od 7 do 18 lat to druga najczęstsza przyczyna zgonów. Wydaje się, że w polskim katolickim społeczeństwie nie robi się wystarczająco dużo, aby chronić młode pokolenie przed zachowaniami autodestrukcyjnymi, a możliwości prewencyjne religii chrześcijańskiej i związanej z nią edukacji religijnej w tym zakresie pozostają niewykorzystane. W tym kontekście niniejszy artykuł nie tylko wskaże na różne aspekty i główne przyczyny zjawiska samobójstw wśród dzieci i młodzieży w Polsce, ale także zasygnalizuje (na poziomie rozważań teoretycznych) „potencjał pro-life”, jaki tkwi w edukacji religijnej. Na koniec zostaną przedstawione implikacje związane z nauczaniem religii, które mogą być punktem wyjścia do systematycznych i planowych działań religijno-pedagogicznych i duszpasterskich na rzecz prewencji presuicydalnej oraz wsparcia psychicznego i duchowego uczniów zagrożonych samobójstwem.

religious education, edukacja religijna, suicide, suicide prevention, Poland, samobójstwo, prewencja presuicydalna, Polska